7 Şubat 2013 Perşembe

GTA 4 : Süprizler ve Sırlar

mücahit coşkun | 10:35

   Bu yazımda GTA 4 te görülen süprizler ve sırlardan bahsedeceğim. GTA 4 ile ilgili incelememi burdan okuyabilirsiniz- LCPD suçlu kayıtlarında yer alan bir kişi Rockstar'ın bir diğer oyunu olan Manhunt'taki Carcer City'de yaşıyor.

- Mutluluk Anıtı'nda üstteki kapıların birinin önünde üzerinde "Happiness is ..." yazan t-shirt alınabiliyor.

- Oyunda çeşitli yerlerde uzun sakallı ve takkeli imama benzeyen adamlar çıkıyor. (benim gördüğümde böyle bir tip araba sürüyordu  )

- Broker'da terkedilmiş bir BurgerShot (hamburgerci) bulunuyor.

- Packie McReary ile küçük ve dar bir sokağa gidip kamerayı Packie'nin başına doğru konumlayarak onun açısından bakınca üzerinde kafatası resmi olan bir kutu görülüyor.

- Oyunda reklam posterlerinin olduğu bir alt geçitte "White Widow" posteri bulunuyor (uyuşturucu).


- Mutluluk Anıtı heykelinde kapılardan birinde "'Happiness is...... Land'" adlı bir yazı var.

- Kuzey Algonquin'de Tw@ internet kafesine yürüdüğünüz zaman sağınızda "Free James Pedeaston!" adlı posteri görebilirsiniz. James Pedeaston San Andreas'ta bir gösteriydi.

- TW@ internet kafelerinin herhangi birisine giderseniz, yazıcının 'ERROR UNLEASH NINJA GURU' adlı bir hata verdiğini görürsünüz.

- Brucie'den aldığınız helikoptere bindiğiniz zaman kokpit kamerasını açın 'This helicopter might crash but we dont care, you might care, maybe." şeklinde komik bir yazı göreceksiniz.

- GTA IV'te hiçbir çocuk olmamasına rağmen oyunda bir bebek arabası var.


- Bir görevde Rockstar'ın Bully adlı oyununun ana karakteri olan Jimmy Hopkins adlı genci görebiliyoruz.


- GTA'nın rakiplerinden olan Saints Row'a da haliyle oyunda atıfta bulunulmuş. Oyunda Saints Row "Squid Row - Budget Seafood" olarak komik bir şekilde taklit edilmiş.

- Gazete stantlarına dikkatli bakarsanız oyunda Vanity adlı bir magazin dergisinin parodisi olduğunu görürsünüz.

- Oyundaki çoğu cadde ismi hapishane isimlerinden alıntı.

1. Leavenworth Ave
2. Alcatraz Ave
3. Sing Sing Ave
4. Guantanamo Ave
5. Attica Ave
6. San Quentin Ave
7. Folsom Way (best known from "Folsom Prison Blues" by Johnny Cash)
8. Rykers Ave (from the fictional Rykers Island prison in Marvel Comics)
9. Joliet Street

- Rockstar Apple markasına da atıfta bulunmuş. Fruitcomputers.com adresine girerseniz Fruit PC adlı bir markayla karşılaşırsınız, sitede iFruit adlı bir telefon var, tahmin edebileceğiniz gibi bu telefon iPhone'un bir parodisi.


- Cluckin' Bell depolarında bir dövüş figürü görülmekte. Bu figürde Cluck Norris yazıyor, aslında bu Chuck Norris adlı kişinin parodisidir.

- Görevlerden birini yaparken masanın üzerinde bir kitap bulunuyor, yazarı Nuck Chorris. Galiba Rockstar'dakiler Chuck'ı çok seviyor

- Oyunda Banksy'ler mevcut. Banksy Ingiltere'de bir cadde sanatıdır.


- Geçmiş serilerden hatırlayacağımız Sprunk adlı içecek markası, GTA IV'te de karşımıza çıkıyor.


- Kapatılmış Sprunk fabrikasına gidip üst katlarda ortalığı kırıp dökmeye başlarsanız "Lütfen git" diyen bir hayaletin sesi duyuluyor.

- Park in Broker'da mavi ve mor renkli su aygırı heykelleri bulunuyor.

- Ünlü 24 adlı diziye 72 adlı tabelayla cevap veriliyor.


- Fair Ground'da "Corpse Bride" (Ceset Gelin) adlı animasyona yine atıfta bulunulmuş.

- "Need Your Clothes, Your Boots, and Your Motorcycle" adlı bir görevde Terminator 2'ye atıfta bulunulmakta.

- Liberty City'de Carl Johnson'ın içki içerkenki bir resmi bulunuyor (San Andreas karakterlerinden).

- Oyunda herhangi bir yerde iç çamaşırında Rockstar logosu bulunan bir zombi çıkabiliyor.

- Hatırlayacağınız gibi San Andreas'ta Dude markalı vinçler, inşaat malzemeleri görebilirdik. Aynı inşaat şirketi Dude Gta IV'tede bulunuyor.

- Panayır alanında çöp kutusunun birinde bir vibratör bulunuyor.

- Oyundaki golf sahalarına yüksekten bakılınca erkeklik organını andıran bir şeklin ortaya çıktığı söyleniyor.

- Eğer oyunda TV izlemeye vaktiniz varsa "Las Ventura's Poker" adlı bir program var ve San Andreas'taki bir gazinoyu o programda görüyorsunuz.

- Mutluluk Anıtı'nın elinde Özgürlük Anıtı'ndaki gibi bir meşale yerine bira bardağı bulunuyor (kimisi kahve bardağı diyor).


- Mutluluk Anıtı'nın gülen yüzünün Hillary Clinton'a benzetildiği söyleniyor.

- Helikopterle anıtın tam tepesine atlayıp gizli bir kapıdan girildiğinde şehrin kalbi diye nitelendirilen anıtın zincirlerle sabitlenmiş GERÇEK ve kocaman kalbine ulaşıyorsunuz.

- Liberty City'de minigolf alanına giderseniz, San Andreas'taki hidrolik horozlardan görebilirsiniz. Ayrıca Vice City'deki denizfeneri de oyunda görülebilirmiş.

- GTA IV'te "Star Junction" adlı bir yerde eski serilerden hatırlayacağımız Love Fist grubuna ait kalıntılar bulabilirsiniz, (billboard vs.. tam açıklanmamış) Love Fist geri mi dönmüştü? Yoksa RockStar'ın yine bir kandırmacası mı?

- Eğer Playboy X'i öldürürseniz onun apartman dairesinde Claude Speed'e ait kıyafetleri bulabilir ve giyebilirsiniz (GTA3 karakteri). Claude'un ismi bir görevde duvar yazıları arasında görülüyor.

- Rockstar'ın başını San Andreas'ta çok ağrıtan "Hot Coffee" moduna GTA IV'te de atıfta bulunulmuş. Rockstar bizi biraz eğlendirmek için oyuna "Hot Coffee Shop" adlı bir yer eklemiş durumda.

- Oyunda Niko Bellic adına San Andreas'a gitmek üzere düzenlenmiş bir uçak bileti var. Acaba San Andreas'a GTA IV'ten sonra dönüş yapabilecek miyiz?


- Hatırlayacağınız gibi Vice City'de yerdeki gazetelere bakarsak "Elvis Zombie Found" manşetlerini görebilirdik. Rockstar bunun GTA IV'de uyarlamasını Donald Love ile yapmış. Bildiğiniz üzere Donald Love eski serilerden bir karakter.

- GTA IV'ün adeta sembolü gibi olan ve tanıtımlarda kullanılan Lola karakterini oyunda göremiyoruz. LCPD'nin veritabanında Lola'yı aratırsanız soy isminin Del Rio olduğunu, San Fierro'da doğduğunu, fahişelik yapmaktan 3 kez tutuklandığını ve şu anda Star Junction'da çalıştığını görebilirsiniz. Star Junction, Liberty City'nin en ünlü meydanı ancak geniş bir alana Star Junction deniliyor. Lola'yı bugüne kadar herkes araştırdı ama kimse bulamadı.


- Oyunda vurulan adamlardan biri "Bu şehir Vice City'den daha berbat" diye bağırıyor.

- Oyunda gördüğünüz pekçok numaraya cep telefonuzdan ulaşamıyor ancak en azından çaldırabiliyorsunuz.

- Parklardan birinde büyük bir kayanın tam tepesinde antrenman yapan karateci bir çocuk bulunuyor.

- Bazı parklarda kanatlı fareler bulunuyor (öldürülmesi gereken 99 fare var, sonunda ne ödül veriliyor bilmiyorum).


Kaynak: gtaturk.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Deneyimli Oyuncu'nun Blogu © 2013. All Rights Reserved | Powered by-Blogger

-