26 Mayıs 2013 Pazar

Call Of Duty: Black Ops II

mücahit coşkun | 10:14
   Aslında COD serisiyle pek aram yoktur. Bundan önce en son COD 2'yi oynamıştım. COD serisinden bu oyun dikkatimi çekti ve denemek istedim...
 
  Hikâye ilk Black Ops’un karakterleri ve onun 1980’lerdeki maceralarıyla birincil ortam olan 2025 arasında geçiş yapıyor. Bu yılda sıkı baş karakterlerimiz özgür dünyaya siber saldırı düzenlemeyi planlayan  bir teröristi alaşağı etmek için mücadele ediyorlar.

  Oyunda ki çok çeşitli ortamlar (Afganistan’daki at sırtında serbestçe dolaştığınız bir maceradan tutun da süper zenginler için ultra lüks bir cennet adaya kadar) sayesinde epik görüntülere hayran hayran bakmaktan hikâyenin zayıf yanlarına pek dikkat etmiyorsunuz.   Oyunun görev yapısı önceki COD serisinden epey uzakta. Size direkt olarak gösterilmeyen ancak biraz ayık olursanız fark edeceğiniz ufak tefek yan görevler sayesinde içinde bulunduğunuz bölümün gidişatını değiştirebilirsiniz. Mesela belli noktalarda çeşitli kapıları ve odaları açabiliyorsunuz, özel silahlarla bir sonraki çatışmayı kolaylaştırabiliyorsunuz. Ancak sadece mekanik bir değişiklik yaratmıyor bunlar, örneğin CLAW araçlarınızın size eşlik ettiği bir görevde kendilerini bir binaya sokarsanız, siz sokakta ilerlerken onlar da size yukarıdan destek veriyor ve yolunuzu açıyor, bu da yeni diyaloglar duymak anlamına geliyor. Eğer kapıyı açmazsanız, arkanızdan geliyorlar ancak belli bir noktadan sonra tıkandıkları için onlarsız yola devam etmeniz gerekiyor. Bu gibi yan görevleri yaparsanız hem görev esnasında işiniz kolaylaşıyor, hem de belli sayıda yan görevi yaparsanız özel silahları açma şansınız var. Tabi bu kolaylık imkanının bir bedeli var, dikkatli olmazsanız kendinizi açıkta bırakıp ölebilirsiniz.
  Oyun, son dönemlerin sevilen çirkin yaratıklarını da içerisinde barındırıyor. Zombiler! Oyunda ki tabiriyle 'zombies mod' da açık bir dünyada hayatta kalma savaşı veriyorsunuz. Yan görevlerin de zevk kattığı bu mod la epey eğlenebiliyorsunuz.

   Oyun harika bir 'Çoklu Oyuncu' modu sunuyor. 'Tek oyuncu' modu denendikten hemen sonra mutlaka denenmeli.
   COD serisi herkes tarafından epey bilindiğinden oyun hakkında birkaç ufak ayrıntı verdim. Tabiki böyle büyük bir oyunu yazılara sığdırmak zor. En iyisi oyunu kendiniz denemeniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Deneyimli Oyuncu'nun Blogu © 2013. All Rights Reserved | Powered by-Blogger

-