30 Nisan 2018 Pazartesi

Bir İkinci Dünya Savaşı Simülasyonu: Arsenal of Democracy

Lepakko86 | 15:12
  İkinci Dünya Savaşı'nı müttefikler değil de mihver devletler kazansaydı? Sovyetler Birliği savaşta Moskova ve Stalingrad'ı kaybedip Sibirya'nın uçsuz bucaksız tayga ormanlarına kısılsaydı? Naziler atom bombasını Amerika Birleşik Devletleri'nden önce geliştirseydi? Fransa bozguna uğrayıp 1 ay içinde işgal edilmeyip de tıpkı Birinci Dünya Savaşı'ndaki gibi Almanları tamamen durdurup aylar süren siper savaşlarına mahkum etseydi? 

   Arsenal of Democracy sayesinde her türlü alternatif taktiği, senaryoyu, politikayı deneyebilirsiniz. Ülkenin sanayisini, dış politikasını, ordusunu ve bilimsel çalışmalarını kontrol etme imkanı buluyorsunuz. Oyun birçok farklı senaryoyu oynamanıza olanak veriyor. İster 1936 yılından, yani Almanya'nın yavaş yavaş güçlendiği, ABD'nin herhangi bir savaşa tamamen hazırlıksız olduğu, Sovyetlerin büyük ancak teknolojik açıdan zamanının gerisinde olduğu zamandan başlayabilirsiniz. İsterseniz de savaşın yeni patlak verdiği zamandan, savaşın Sovyetlerin lehine döndüğü andan veya 2. Dünya Savaşının bittiği yıldan devam edip Soğuk Savaş zamanlarını da oynayabilirsiniz.

   Oyun aslında Hearts of Iron 2 isimli oyuna birçok yeni şey eklenmiş halidir (casuslukta iyileştirmeler, daha ileriye giden teknoloji ağacı, savaşlarda lojistik gibi yan etkenlerin öneminin artması vs.). Grafikler 2005 yapımı olan HoI 2 isimli oyundan alınma olduğu için günümüz oyunlarına göre eski gelebilir ancak oynanıştaki keyif kesinlikle buna değer. Grafiklerin eski olması bu oyunun hemen hemen bütün bilgisayarlarda rahatlıkla çalışması için yeterlidir (tabii bilgisayarınız müzeye kaldırılacak yaşta değilse). Ayrıca belirteyim, bu oyunda sadece belli büyüklükte ülkelerle değil, oyunda var olan bütün ülkeler ile oynayabiliyorsunuz. Örneğin Türkiye ile de oynayıp ittifaklar kurarak, gelişerek bölgesel bir güç hatta süper güç haline getirebilirsiniz. Ancak bu oyunda dikkat edilmesi gereken şey aceleci davranıp sadece orduyu güçlendirip sağa sola saldırmanın pek fazla etkili olmaması. Örneğin ekonominiz, sanayiniz, hammaddeleriniz yetersiz ise ordu için üretim yapamazsınız. Hele çökmüş bir ekonomi ile isterseniz onlarca tümen askeriniz olsun, muhtemelen onlara erzak yetiştiremeyeceğinizden hiç bir işe yaramayacaklar ve sonunda ölmeye başlayacaklardır. 

   Aşağıda bir Almanya oyunumdan görüntü:


   Ayrıca bu oyunu internet veya yerel ağ üzerinden de multiplayer olarak oynayabilirsiniz. 32 kişiye kadar destek veriliyor. Böylelikle arkadaşlarınızla birlikte birbirlerinize karşı savaşıp strateji kurabilirsiniz.

   Son olarak eğer 2. Dünya Savaşı'na ilginiz varsa kesinlikle oynamanızı tavsiye ederim. Strateji seven oyunseverler bu oyun sayesinde oyunda da olsa alternatif bir tarih yazabilirler. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Deneyimli Oyuncu'nun Blogu © 2013. All Rights Reserved | Powered by-Blogger

-